Over Claudia Fugazza
Claudia Fugazza is onderzoeker op het gebied van cognitieve ethologie aan de vakgroep Ethologie van de Eötvös Loránd Universiteit in Boedapest. Haar voornaamste onderzoeksgebieden zijn het leren en verwerken van taal bij honden, sociaal leren, imitatie en geheugen.
Tijdens haar promotietraject ontwikkelde zij de trainingsmethode genaamd ‘Do as I Do’ (gebaseerd op werk van Hayes & Hayes uit 1952 en Topál et al. 2006), die gebruikmaakt van het vermogen van honden om gedrag te imiteren. Deze methode wordt inmiddels zowel ingezet als wetenschappelijk paradigma voor het bestuderen van de cognitieve vermogens van honden, als voor praktische hondentraining. In 2014 organiseerde Doggo.nl een zeer geslaagd seminar over deze trainingsmethode.
Momenteel leidt Claudia een project over het leren en verwerken van taal bij honden. In dit kader documenteerde zij voor het eerst een ’talent’ voor een specifiek cognitief vermogen bij een niet-menselijke diersoort: in tegenstelling tot de gemiddelde hond, kunnen ‘begaafde woordlerende’ honden (Gifted Word Learners) honderden woorden die naar objecten verwijzen, schijnbaar moeiteloos aanleren. Zij onderzoekt momenteel de oorsprong van dit talent en de mogelijkheden die het biedt om te bestuderen hoe taal onze geest vormgeeft.
Programma
Kunnen honden woorden leren? Ontdek wat het vermogen van jouw hond is om taal te leren.
Sommige honden kunnen de namen van honderden voorwerpen leren, simpelweg door met hun baasjes te spelen. Wat maakt deze ‘begaafde taaltalenten’ zo bijzonder, en wat kunnen zij ons leren over de manier waarop honden menselijke taal begrijpen?
In dit seminar bespreken we fascinerende onderzoeksresultaten over honden die uitblinken in het leren van woorden. We ontdekken hoe zij nieuwe woorden kunnen aanleren, deze jarenlang onthouden en ze zelfs oppikken door simpelweg naar gesprekken te luisteren.
Taal biedt een kijkje in de geest. Honden die woorden leren, helpen ons begrijpen hoe zij de wereld waarnemen; dit geeft ons de kans om cognitieve vaardigheden te bestuderen die voorheen lastig in kaart te brengen waren. Vormen honden mentale categorieën? Kunnen ze relationele concepten begrijpen? Onze bevindingen wijzen op cognitieve vermogens die verrassend complex zijn!
Daarnaast presenteert Claudia een boeiend nieuw project: zij onderzoekt samen met haar team of alledaagse interacties met onze honden – gebaseerd op principes uit de taalontwikkeling bij kinderen – kunnen bijdragen aan het ontwikkelen van hun vermogen om taal te leren.
Ontdek hoe je dagelijks spel en communicatie kunt omzetten in leermomenten voor jouw hond – en ontdek of de woordenschat van jouw hond misschien wel veel groter is dan je denkt.
Wanneer?
Zaterdag 19 juni 2027 van 10.00 – 17.00 uur. Receptie opent om 9.00 uur.
Locatie
de HALL
Korenmolenlaan 4
3447 GG Woerden
Nederland
www.dehall.nl
Centraal gelegen in Nederland, vlakbij Utrecht. Goed bereikbaar en gratis parkeergelegenheid. Op loopafstand van treinstation Woerden.
Registratie
Zie hier de annuleringsvoorwaarden.
![]()






